0_PROJECT

The Heart

  • 2008 FA ČVUT
  • Praha
  • Další projekty
    Komerční stavby

“Proč zrovna Srdce? Nevím. Snad protože se nachází v srdci Prahy, možná kvůli barvě a tvaru, nebo snad i kvůli duchu toho místa, které pro běžného kolemjdoucího vypada spiš jako špinavá díra v centru velkoměsta…

Vlastně ano, vím proč Srdce! Je to zhmotnění mých pocitů vůči tomuto místu.“

Budova nespecifikovaného účelu, nejspíš administrativní, nebo možná taky jako stánek kultury, v tom horším případě další obchoďák v centru Prahy, se nacházi na rohu ulic Dlouhá a Benediktská, v blízkosti rušné Revoluční třídy. Je umístěna na rohovém pozemku blokové zástavby orientovaném severojižním směrěm. Na jihu pozemek celou délkou hraničí se sousedící budovou. Na západní straně přibližně polovina délky pozemku hraničí se sousedním domem a polovina zpřistupňuje vnitroblok. Severní a východní strana pozemku hraničí s ulicemi Dlouhá a Benediktská.

Budova zcela pokrývá plochu pozemku a ve vyšších patrech překračuje uliční čáru a nadklání se nad chodník. Tvoří jí šest nadzemních a tři podzemní podlaží. V prvním podzemním podlaží se nachází technické zázemí budovy, sociální zařízení pro první nadzemní podlaží, skladovací prostory a vchod do garáže. V druhém a třetím podzemním podlaží se nachází garáže s automatickým parkovacím systemem pro 18 automobilů.

První nadzemní podlaží je pojato jako přijimací a prodejní prostor. V úrovni 1.NP je na jižní straně umístěn průchod do vnitrobloku, ve kterém se take nachází spouštěcí zařízení automatického parkovacího systému. Ostatní nadzemní podlaží jsou koncipována jako open-space pracovní prostory s možností libovolného dělení. Ve všech podlažích se na jižní straně nachází zázemí. Vertikální komunikaci zajišťuje výtah a schodiště při západní straně pozemku.